23 stycznia, 2022

Cialis Onli

Serwis poradnikowy

Impotencja psychologiczna- z czego wynika i jak się ją leczy?

Zaburzenia wzwodu określane również mianem impotencji, według statystyk dotykają minimum 152 miliony mężczyzn z całego świata. W Polsce z tą wstydliwą dolegliwością zmagają się co najmniej 3 miliny panów. Niezależnie od przyczyny zaburzeń, impotencja psychogenna towarzyszy w mniejszym lub większym stopniu oraz pogłębia organiczne zaburzenia wzwodu. W jaki sposób leczy się impotencję psychologiczną?

Czym jest impotencja i co ją pogłębia?

Impotencja jest to określenie stanu, w którym mężczyzna nie może osiągnąć czy też utrzymać wzwodu penisa, który pozwoliłby na przeżycie miłosnych uniesień zakończonych szczytowaniem. Impotencja uniemożliwia więc czerpanie przyjemności z seksu obu stronom, czyli zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie. Impotencja psychogenna dotyczy zaburzeń erekcji spowodowanych czynnikami powiązanymi z psychiką. Osoba chora zmaga się z fobiami, lękami, czy też ma nieprawidłowe relacje partnerskie. Oprócz tego istnieją pewne czynniki, które pogłębiają problem impotencji psychogennej, można do nich zaliczyć:

  • poniesione porażki w różnych sferach życia (np. zawodowe)
  • niskie poczucie własnej wartości
  • monotonia i znudzenie wieloletnim związkiem
  • mniejsza atrakcyjność partnerki, wynikająca z procesu starzenia
  • długotrwały stres

Przeważnie nie da się wskazać jednej przyczyny, która odpowiada za męską niemoc seksualną. Problemy z erekcją są bowiem wypadkową współistnienia różnych schorzeń i stanów: nadciśnienia tętniczego, miażdżycy z chorobą wieńcową, cukrzycy, wieku, niewydolności nerek czy palenia papierosów i spożywania alkoholu.

Sposoby leczenia impotencji psychogennej

Leczenie impotencji psychogennej dzieli się na trzy podstawowe grupy, w zależności od źródła problemu oraz stopnia nasilenia objawów: 

  • terapia pierwszego rzutu- przyjmowanie środków doustnych, psychoterapia seksuologiczna, urządzenia próżniowe
  • terapia drugiego rzutu- najczęściej stosuje się iniekcje do ciał jamistych albo podaje się środki docewkowe
  • terapia trzeciego rzutu- czyli zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu implantów do ciał jamistych penisa

Jak leczy się impotencję wynikającą z czynników psychologicznych?

Psychoterapia zaburzeń potencji

Mężczyzna borykający się z impotencją psychologiczną, czy też innym rodzajem łóżkowych zaburzeń powinien zostać poddany przede wszystkim psychoterapii seksuologicznej, która jest niezmiernie ważna. Terapeuta jest w stanie pomóc w przypadku impotencji psychogennej i stanowi on uzupełnienie procesu leczenia. Oprócz tego psychoterapia odgrywa ważną funkcję w leczeniu nieodwracalnych zaburzeń seksualnych, czyli takich, w których doszło do uszkodzenia penisa.

Terapia poznawczo-behawioralna

Nie bez znaczenia jest to, co dana osoba o sobie myśli, w jaki sposób spostrzega siebie oraz całe otoczenie. Wpływa to na jej emocje, zachowania, a także doprowadza do zaburzeń działania organów, w tym również narządów płciowych. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest to, aby zmienić dysfunkcjonalny sposób myślenia mężczyzny, dzięki czemu poprawi się jego nastrój, będzie on pozytywnie myślał i lepiej zachowywał się. Dopiero wtedy można wyzbyć się problemu impotencji.

Leczenie środkami farmakologicznymi

Podczas leczenia farmakologicznego impotencji psychogennej, lekarz zaleca leki hormonalne, czyli androgeny. Ponadto, może on zastosować u swojego pacjenta leki naczyniowo czynne, czyli te podawane we wstrzyknięciach do ciał jamistych prącia albo docewkowo. Do leczenia impotencji psychogennej wykorzystuje się również leki doustne, czyli przede wszystkim sildenafil. Najczęściej wybieraną metodą leczenia farmakologicznego impotencji psychogennej jest przyjmowanie przez mężczyznę inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, a więc substancji czynnej o nazwie sildenafil. Jest to skuteczny lek, który przyjmowany w dawce 100 mg, jest w stanie pomóc większości panów cierpiących na zaburzenia wzwodu. Należy jednak pamiętać, że jak każdy inny lek, może on wywołać pewne działania niepożądane takie jak: wrażenie pełnego nosa, bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, gorączkę. Środek przyjmuje się na ok. 60 minut przed współżyciem z partnerką, natomiast okazuje się on efektywny przez parę godzin.