23 stycznia, 2022

Cialis Onli

Serwis poradnikowy

Nadmierna masa ciała jako przyczyna impotencji

Nadwaga jednakowo u mężczyzn, jak i u kobiet odbija się niekorzystnie na jakości życia seksualnego. Doprowadza do zaburzonej samoakceptacji, ponadto zmniejsza wydolność organizmu. Nadbagażowe kilogramy przyczyniają się do tego, że mężczyzna traci zainteresowanie seksem i zaczyna cierpieć na zaburzenia wzwodu. U pań natomiast pojawiają się dysfunkcje w obszarze narządów rodnych, odczuwają ból podczas stosunku i skarżą się na suchość pochwy. Oprócz tego problemy te potęgują schorzenia towarzyszące otyłości, czyli nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Czy nadwaga doprowadza do spadku libido?

Za duża masa ciała negatywnie odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu. Przeważnie u osób otyłych mówi się o wysokim ryzyku rozwoju schorzeń układu krążenia, aczkolwiek szybciej pojawiającą się konsekwencją nadwagi są problemy obejmujące sferę seksualną. Nadmiar tkanki tłuszczowej oddziałuje niekorzystnie na poziom libido. Panowie z nadwagą mają widocznie mniejszą ochotę na seks, aniżeli mężczyźni z prawidłową masą ciała. Wpływa na to wiele różnych czynników. Osoba zmagająca się z nadwagą odczuwa często znaczny dyskomfort w sytuacjach intymnych z partnerką. Nie potrafi zaakceptować swojego wyglądu ma kompleksy i towarzyszy jej niskie poczucie własnej wartości. Problemy z wagą mogą nawet prowadzić do rozwoju depresji, czyli groźnej choroby, która odbija się na wszystkich sferach życia człowieka, w szczególności na relacjach z partnerką. Otyli panowie są także ospali, mają mniejszą sprawność fizyczną i nie są tak energiczni, jak mężczyźni z wagą w normie. Jeśli chodzi o zaawansowaną otyłość, niekiedy podczas stosunku płciowego pojawiają się również pewne trudności techniczne, które zniechęcają do współżycia. Poważniejszym powodem niskiego libido u osób otyłych są zaburzenia hormonalne. Hormony odgrywają istotną funkcję w zachowaniu popędu seksualnego, podniecenia czy uczucia pożądania. W przypadku otyłości brzusznej maleje poziom testosteronu, czyli najważniejszego hormonu, którego zadaniem jest zapewnienie prawidłowego popędu seksualnego. Problemem są także zaburzenia metaboliczne, powstałe wskutek zmienionej dynamiki wydzielania insuliny. Doprowadzą one do rozwoju cukrzycy, która wpływa niekorzystnie na nerwy obwodowe i naczynia krwionośne. U panów wywołuje zaburzenia wzwodu, natomiast panie zmagają się z zaburzeniami lubrykacji, czyli suchością pochwy.

Nadmierna masa ciała a impotencja

Zaburzenia wzwodu związane są z brakiem zdolności do uzyskania czy też utrzymania erekcji penisa, która jest potrzebna do odbycia aktu seksualnego. Osiągnięcie prawidłowego wzwodu wymaga niezaburzonego współdziałania różnych mechanizmów (psychologicznych, hormonalnych, naczyniowych, neurologicznych). Nadmiar kilogramów ciała doprowadza do wystąpienia kłopotów z erekcją, a przyczyniają się do tego między innymi:

  • Miażdżyca- uszkadza naczynia krwionośne, także te docierające do penisa. Przez to krew nie jest w stanie dostać się, w odpowiedniej ilości do penisa, a co za tym idzie wzwód jest słaby lub nie występuje.
  • Zaburzenia hormonalne- duża masa ciała skutkuje obniżeniem poziomu stężenie testosteronu, który odgrywa ważną rolę w popędzie płciowym, funkcjach seksualnych i odczuwaniu podniecenia. Poziom testosteronu u osób otyłych spada przez wiele mechanizmów. Pewna ilość androgenów zostaje przekształcona w estrogeny, przez działanie aromatazy, obecnej w nadmiarze tkanki tłuszczowej. Maleje także produkcja tego hormonu i ulega on związaniu do formy nieaktywnej przez wytwarzane w sporej ilości białka.
  • Schorzenia ściśle związane z nadwagą. Jest to przede wszystkim cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy zaburzenia gospodarki lipidowej. Nadciśnienie tętnicze doprowadza do zmian struktur naczyń krwionośnych penisa, przez co maleje napływ krwi tętniczej. Leki stosowane w leczeniu schorzeń, również potęgują problem zaburzeń erekcji. Cukrzyca odpowiada za zaburzenia erekcji nawet u połowy chorych mężczyzn. Przyspiesza w znacznym stopniu rozwój miażdżycy i prowadzi do powstania neuropatii cukrzycowej, przez którą proces erekcji zostaje zaburzony.